Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç Takip Sistemi, işletmelerin değerli yüklerini, sahada bulunan araçlarını ve çalışanlarını internet üzerinden izleyip takip edebilmelerini sağlayan bir sistemdir.

Araç takip cihazı üzerindeki sensörler sayesinde GPS uydularından alınan konum bilgisi, kilometre, yakıt durumu, sıcaklık gibi degerler hesaplanır ve bir sinyal şeklinde GPRS veri iletim sistemi üzerinden sunucularımıza iletilir. Bu veriler araç takip sistemi yazılımımız sayesinde işlenerek internet portalımız üzerinden kullanıcılarımıza sunulur.

araç takip sistemi nasıl çalışır

  • Takip cihazının içine yerleştirilen data hat ile cihazdan çeşitli sensörlerle alınan veriler uydulara gönderilir.
  • Uydulardan bağlantılı sunucularımıza gelen veriler kendi yazılımımız sayesinde işlenerek konum, hız, rota, vb. verilere dönüştürülerek müşterilerimizin internetin olduğu her yerden araçlarını kontrol edebilmelerini sağlayan müşteri portlarına yönlendirilir.
  • Sunucularımız ve yazılımımız sayesinde çalışan araçlardan 2-20 sn, kontağı kapalı araçlardan 1 saatte gps takip cihazıyla alınan veriler müşterilerimizin diledikleri zaman araçlarını kontrol edebilmelerine olanak sağlar.
  • Kullanıcılarımız bilgisayar, laptop, tablet, cep telefonları gibi internetin olduğu her yerden araçlarını sorunsuz kontrol edebilirler.
  • Sistemimiz çoklu kullanıcıya açık olduğundan aynı anda sisteme birçok kişi girip kontrol yapabilir.

Sistemin Özellikleri

Araç takip portalımızın anasayfasında sol tarafta araç listesi sağ tarafta araçların anlık konumlarının gösterildiği harita bulunmaktadır.

Araç listesinde araçlarınız ile ilgili, aracınıza verdiğiniz isim, günlük km, aracın çalışmaya başladığı ve en stop yaptığı saat, aracınız en son yaptığı hız, araç kontagının şu an açık olup olmadığı, varsa araçtaki sensörlerin durumu gibi bilgileri görebilirsiniz.

araç listesi

Sol taraftaki araç listesi üzerinde araç ismine tıkladığınız zaman, sayfanın sağ tarafında rota ekranı görüntülenir. Bu ekranda aracın gün içerisinde izlediği rotayı kalkış ve duruş ikonları ile birlikte detaylı olarak görebilirsiniz. Üst taraftaki saat cetvelinin üzerinde mor şeritlere tıklayarak da aracın belirli saatler arasındaki rotalarını görmeniz mümkün.

rota sorgulama

Günlük raporlar üzerinde aracınız seçtiğiniz tarihler arasında yaptığı seferleri detaylı olarak görebilirsiniz. Aracın her kontak açma-kapama işlemi bir rota olarak sistemde görünür. Bu rotalar rota numarası ile rapor içerisinde satır satır gösterilir. Dilerseniz bu raporları pdf ve excel formatında bilgisayarınıza indirebilir ve çıktısı alabilirsiniz.

günlük rapor