Hangi Araç Takip Sistemini Tercih Edeceğinize Karar Verirken Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Unsurlar Nelerdir

Posted by admin

Ufuk Araç Takip Sistemleri - Blog 2

Hangi Araç Takip Sistemini Tercih Edeceğinize Karar Verirken Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Unsurlar Nelerdir?

1- Filonuzun büyüklüğü
2- Filonuzu gerçek zamanlı takip etme durumu
3- Araç takibi için işletme bütçesinden ayırabileceğiniz tutar
4- Sürüş davranışlarını izleme durumu
5- Güzergahın uzunluğunun önemi
6- Sürücülerin değerlendirmeleri

1) Filonuzun Büyüklüğü

Araç takip sistemlerinin seçiminde en önemli konu; takip edilecek araç sayısıdır. Yalnızca birkaç araçtan oluşan küçük bir filonuz varsa, detaylı bir araç takip sisteminin sunmuş olduğu tüm özelliklere ihtiyacınız olmayabilir. Dolayısıyla öncelikle ihtiyacınızın çerçevesini belirlemek en önemli adımdır. Eğer küçük bir filonuz varsa ve belirlediğiniz çerçeve doğrultusunda yalnızca birkaç araç takip özelliği sizin ihtiyacınızı karşılayacaksa, yalnızca istediğiniz özelliklere sahip bir sistemi kullanıp ihtiyacınız olmayan ekstra özellikler için fazladan ödeme yapmayın.

2) Gerçek Zamanlı Araç Takibi

Filonuz genellikle şehir içi yollarda, trafiğin yoğun olduğu alanlarda seyahat ediyorsa veya mal ve hizmetleri doğrudan müşterilere ulaştırıyorsa, araç takip sisteminin gerçek zamanlı izleme özelliğine ihtiyacınız olacaktır. Gerçek zamanlı izleme özellikleri; araç varış noktalarını ve süreleri takip etmenizi, sürücülerin araçları kullanırken hızlarının kontrolünü, izinsiz araç kullanımının kontrolünü ve rölanti zamanlarını gerçek zamanlı (anlık) olarak izlemenizi sağlamaktadır.

3) İşletmenizin Bütçesi

İşletme bünyesindeki araçlarınızı takip etmek istiyor ama bütçenizin bir araç takip sistemi kurmanıza yetmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. İşletme bütçenizi sarsmadan filonuzun güvenliğini artırıp, araç konumlarınız hakkında önemli güncellemeler alabilirsiniz. Her bütçeye, her ihtiyaç kapasitesine uygun bir araç takip cihazı ve araç takip sistemi bulmak mümkündür.

4) Sürüş Davranışlarını İzleme

Araçların hem yol durumlarına hem de teknik imkanlarına uygun olarak kullanılması; araç ömrünü uzatan, işletmenizin saygınlığını artıran, trafik cezalarını azaltan ve son olarak işletme bütçesini dolaylı olarak etkileyen unsurlardır. İyi bir araç takip sistemi; işletmenizin olumsuz sonuçlarla karşılaşmadan önce, sert frenleme, yüksek hızda araç kullanımı ve ani hızlanma gibi kötü sürüş davranışlarını tespit etmenize ve bu davranışları sorunlar oluşmadan düzeltmenize olanak tanır.

5) Güzergah Süreleri

Araçların takibinde zaman ve yakıt takibinin yapılmaması işletme bütçenizi etkileyebilecek sonuçlar doğmasına neden olabilir. Araç takip sistemi aynı zamanda, sürücüleriniz için en kısa rotada en az duraklama ile gidecekleri yeri bulmalarını sağlayan uyarıları da içermelidir.

6) Sürücülerin Değerlendirmesi

Kapsamlı araç takip sistemleri; size aracınız ile birlikte sürücünün davranışlarını da takip etmek, işletmeniz için çalışan değerlendirmesi yapma imkanı sağlar. Araç takip sistemlerinin çalışan değerlendirmesi özelliği sayesinde, sürücülerinizde bulunan belirli yanlış davranışları düzeltmek veya olmasını istediğiniz özellikleri teşvik etmek mümkün olabilir. Bu da dolaylı olarak israfı önlemenize, markanızın yol üzerindeki saygınlığının korunmasına yardımcı olur.